Dieta Kwaśniewskiego

Żywienie optymalne zostało opracowane ponad dwie dekady temu przez doktora Jana Kwaśniewskiego, który opierał się na ogólnych zasadach fizjologii i biochemii.
Zasady diety Kwaśniewskiego początkowo badane były na zwierzętach, z czasem zaczęły być stosowane u chorych, przynosząc pożądane efekty.
10 lat temu doświadczenia przez prowadzane w Katedrze Higieny Akademii Medycznej w Łodzi udowodniły, że dieta Kwaśniewskiego w żadnym wypadku nie szkodzi chorym, a w wielu przypadkach wręcz pomaga. Dieta od lat wzbudza wiele kontrowersji - chwalą ją stosujący, potępiają lekarze.
Jej głównym założeniem jest twierdzenie, że poprzez dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki tłuszczu (paliwa), człowiek jest w stanie sam wyleczyć się z wielu chorób.
Wg diety Kwaśniewskiego zalecane jest spożycie od 30 do 50 g białka zwierzęcego. W początkowym okresie diety ilość białka może wynosić nawet 130 gram, ale stopniowo należy ją redukować.
Dieta Kwaśniewskiego nie zaleca żadnych głodówek i postów, wręcz zabrania tego typu praktyk.
Z produktów mlecznych zaleca, jako najbardziej wartościowe, przede wszystkim:
- masło – o zawartości tłuszczu co najmniej 82,5%
- śmietana – od 30% tłuszczu
- biały ser – od 30% tłuszczu
- żółty ser – 60% tłuszczu w suchej masie;
Najwartościowszym mięsem jest wieprzowina, gdyż składem najbardziej przypomina ludzkie ciało. Najbardziej zalecane są podroby – serce, wątroba, nerki i móżdżek. W/w produkty zawierają sporo tłuszczu (źródła energii) oraz wartościowe białko (budulec i materiał wymiany komórek).Podobnie jak tłuszcze i białka, również węglowodany mogą być „dobre” i „złe”. Cukry ze skrobi wchłaniają się wolniej z przewodu pokarmowego, przez co nie powodują nagłych wahań poziomu glukozy we krwi. Zaleca się, by dorosły człowiek spożywał ok. 50g węglowodanów na dobę (liczy się, iż na każdy kilogram należnej wagi ciała przypada 0,8 g węglowodanów). Jeżeli dostarcza się organizmowi zbyt dużo węglowodanów, zostają one przekształcone w tłuszcze. Zużywa się przy tym bardzo dużo białka, soli mineralnych i witamin, a także energii. W związku z tym, wg diety Kwaśniewskiego, najlepiej spożywać gotowe tłuszcze.
Dlatego dieta Kwaśniewskiego opiera się właśnie na spożywaniu tłuszczu. 1/3 ilości tłuszczów stanowi białko, natomiast węglowodanów można zjeść tylko połowę tyle, co białka (stosunek 6:2:1). Przystosowanie do diety Kwaśniewskiego trwa ok. 2-3 tygodni – jest to tzw. okres przebudowy - po tym czasie zapotrzebowanie na białko zmniejsza się.Dieta Kwaśniewskiego - Produkty zalecane

:

- tłuszcze zwierzęce – smalec, słonina, masło, sadło, szpik kostny, boczek
- jajka kurze
- sery
- śmietana (od 30% tłuszczu)
- mięso wieprzowe tłuste
- podroby
- galarety podrobowe i mięsne
- tłuste wywary i rosoły
- wędliny tłuste – najlepiej podrobowe: salceson, kaszanka, pasztetowa
- drób tłusty – gęś, kaczka
- ryby tłuste, smażone na smalcu


Dieta Kwaśniewskiego - Produkty dozwolone

:

- mleko – najtłustsze, najlepiej z dodatkiem śmietany
- warzywa o małej ilości węglowodanów z dodatkiem tłuszczu (np. fasolka szparagowa z roztopionym masłem)
- ziemniaki (100g) z tłuszczem bądź jako frytki smażone w smalcu
- owoce jagodowe, małosłodkie – porzeczki, maliny, agrest, truskawki, jeżyny, poziomki
- wiórki kokosowe, migdały, orzechy
- kawa, herbata, przyprawy, majonez


Dieta Kwaśniewskiego – Produkty zabronione

:

- wszelkie cukry (słodycze)
- miód
- przetwory owocowe – powidła, dżemy
- kasza, ryż
- potrawy mączne – ciastka, kluski, makaron
- warzywa i owoce o dużej zawartości węglowodanów
- groch, fasola
- słodkie napoje


Choć dieta jest kontrowersyjna i podważa powszechnie znane kanony zdrowego żywienia i odchudzania, jest stosowana w wielu ośrodkach, gdzie pod fachowym okiem dietetyków do zdrowia wracają pacjenci chorujący na powszechnie uznane za nieuleczalne schorzenia.
Ale dieta Kwaśniewskiego (żywienie optymalne) jest polecana nie tylko jako sposób na wyzdrowienie, ale także jako doskonały sposób na odchudzanie.